Turbo C ve C++ İndir Genel Bilgiler ve Kurulumu

Turbo C ve C++ İndir Genel Bilgiler ve Kurulumu

Turbo C dili 1970’li yılların başında AT&T bell labaratuvarında Dennis M.Ritcheie tarafından yaratıldı. Dilin C olarak adlandırılmasının sebebi, kendinden önceki B dili üzerine kurulu bir yapı oluşturmasıdır. UNIX işletim sistemi için yaratılan C dili, ilk başlarda sadece bell labaratuvarında kullanıldı. Daha sonraları laboratuvardan dışarı çıkarak akadamik düzeydeki çalışmalarda ve büyük askeri projelerde kullanılmaya başlandı.

Programcılar tarafından kullanılmasıda yavaş yavaş oldu. C dilinin tanınmasında en önemli adım 1978’de Dennis M.Ritche ve Brain W.Kernighan tarafından “C Programing Language” adlı kitabın yayınlanması olmuştur. C dilinin gelişmesi gün geçtikçe artmıştır.

C’de diğer sistemlere adapte edilebilen büyük programlar hızlı bir şekilde kolaylıkla yazılabildiği için, C’nin kullanımı özelikle sistem programlamalarında önemli olmuştur.

C dili nispeten küçük bir dilde güç ve verimliliği birleştirmek için planlanmıştır.C dili giriş ve çıkış, değerler için hafızada yer ayrılması, ekran işlemleri ve işlem kontrolü gibi işleri yerine getirmek için gerekli fonksiyonları içermez.

Yüksek seviyeli programlama dilerinin çoğunda programların yapılması sırasında bazı kısıtlamalar vardır. Programcının bu engeli aşması için ya yeni algoritmalar oluşturması ya da Assembler’a yakın komutları kullanması gerekir. Bu da bilgisayar başına büyük bir zaman kaybı meydana getirir.

C’de durum daha farklıdır. C dilinin esnek bir yapıya sahip olmasından dolayı yüksek seviyeli bir dilin yapabileceği işlemleri ve düşük seviyeli bir dil olan Assembler’in bir çok işlemlerini zengin işlemci grubu ve geniş fonksiyon kütüphaneleri vasıtasıyla kolaylıkla yerine getirilebilir.

C’de yapılan programlar Assembler’a göre daha kısa zamanda yazılabilir, daha anlaşılır ve hata daha azdır. Bu durum C dili Assembler yerine tercih edilmesi yeterli olmuştur.

C dilinin önemli özelliklerinden bir diğeri ifadelerden , tasarruf sağlanmasıdır. Normal olarak matematiksel ifadeler C’nin zengin operatörleri vasıtasıyla çok daha kısa ve basit bir biçime getirilebilir. Böylelikle C programcıları klavyelerinin başında daha az zaman harcarlar.

Kurulum

Aşağıdaki dosyayı indirdikten sonra içindeki TC dosyasını C sürücüsü ana dizinine kopyalayın içindeki TC_Launcher.exe dosyasını çalıştırın. Karşınıza çıkan iki butondan soldakinde pencere olarak açın sağdakinde tam ekran olarak açın yazıyor pencere olarak açmayı deneyin çünkü tam ekran görüntüyü donanımınız desteklemiyor olabilir.

Önemli Not : Eğer klavye sorunu çıkarırsa yani “<” basarken “/” karakteri çıkabilir. Bu sorunu çözmek için C:\WINDOWS\system32 klasörü altında AUTOEXE.NT bu dosyayı bir metin editörü(notepad) ile açın ve daha sonra sayfanın en sonuna

Q klavyeler için kb16 tr,857 /id:179

F klavyeler için kb16 tr,857 /id:440 ekleyin ve kaydedin.!

Turbo C

Turbo C

Turbo C / C++ İndir

İndirmek için tıklayın

Not:Reklamı geç butonuna tıkladıktan sonra indirme otomatik olarak başlayacaktır.

 Ahmet Şenlik

Kocaeli Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı okudum DGS ile 2016 yılında Sakarya Üniversitesi Bilgisayar mühendisliğini kazandım. Yazılımla uğraşmayı çok seviyorum bu alanda kendimi daha da geliştirmeyi düşünüyorum. Eğer siz de seviyorsanız bu işi devam edin başlamadıysanız başlayın başaracağınıza inanın. :)

You may also like...

4 Responses

  1. Bekir dedi ki:

    windows xp de açılır mı ?

  2. fırat ören dedi ki:

    TURBO C not found diyor ne yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.