C# Bölme Bölünebilme Kuralları ve Asal Çarpanlara Ayırma

C# Bölme Bölünebilme Kuralları Mod Alma ve Asal Çarpanlarına Ayırma

 

Arkadaşlar hazırladım bölme bölünenilme ve asal çarpanlara ayırma programında 1-100 kadar olan bölme kurallarını yazdım. Normalde programlama da mod alarak bir sayının bölümünden kalanı kolayca bulabilirsiniz. Fakat burada bölme kurallarını defterinizde nasıl yapıyorsanız aynı şekilde programa aktardım ve bu yüzden program biraz uzun gelebilir. Program tam olarak bölme algoritması gerekli bilgiler yazıldığında eksik olan kısımları dolduruyor mesela böleni, bölümü ve kalanı yazdınız hesapla dediğinizde bölüneni buluyor ya da bölümü,  kalanı ve bölüneni yazdığınız da bölümü buluyor.

c# bolme bolunebilme kurallari

 

Programda girilen sayının asal çarpanlarına ayırabiliyoruz ve yukarıda gördüğünüz gibi asal çarpanlar kısmına üslü bir biçimde yazıyor. Girilen sayının bölen sayılarını yani tam bölenlerini, pozitif tam bölenlerini, negatif tam bölenlerini ve asal olmayan tam bölenlerini de bulup yazıyor. Son olarak bilgi kutusunda girdiğiniz sayının tam bölünmemesi durumunda neden tam bölünmediği hakkında bilgi veriyor ve hata oluştuğunda uyarı ekrana yazıyor.

 

 

Dosya boyutu : 113 Kb

Virustotal Sonuçları : 0 / 56  Temiz

Rar şifresi : www.technoprogram.com

 

C# Bölme Bölünebilme Kuralları ve Asal Çarpanlarına Ayırma Projesini İndir

İndirmek için tıklayın

Ahmet Şenlik

Kocaeli Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı okudum DGS ile 2016 yılında Sakarya Üniversitesi Bilgisayar mühendisliğini kazandım. Yazılımla uğraşmayı çok seviyorum bu alanda kendimi daha da geliştirmeyi düşünüyorum. Eğer siz de seviyorsanız bu işi devam edin başlamadıysanız başlayın başaracağınıza inanın. :)

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.