C# Metotlar

Metotlar

Program yazarken aynı işlemi gerçekleştiren program parçalarına programın birçok yerinde ihtiyaç duyulabilir. Bu ihtiyaçlar, metotlar yazılarak giderilir. Eğer metotlar kullanmazsak; programda aynı kodu defalarca yazmamız gerekebilir ve program kodlarının okunması zorlaşır. Aynı zamanda kaynak kodun gereksiz uzamasına sebep olur. Bunun için programı yazarken aynı kodları tekrarlamayıp bunlar metotlar oluştururuz.

Metotlar tek başına çalışabilen yapılar değillerdir. Ancak ana program içerisinden çağrılarak çalıştırılırlar.
Bir metodun iş yapabilmesi için kendi çağıran metottan aldığı bilgilere parametre, kendisini çağıran fonksiyona döndürdüğü değere de metot geri dönüş değeri (return value) denir. Metotlar genellikle şu şekilde tanımlanırlar;

[csharp]
erişim dönüş-tipi isim(parametre-listesi)
{
// metodun gövdesi;
}[/csharp]

Erişim Şekilleri

Erişim Şekli private, public, static gibi değerler alabilir.

private : Bu erişim şekli belirlenen bir metot yalnızca tanımlandığı sınıf içerisinde erişilebilir olacaktır. Sınıf dışından erişim şekli private olan bir metoda erişilemez.

public : Program içerisinde herhangi bir alandan metot çağrılabilmesi için erişim şeklinin public olarak tanımlanması gerekir.

static: Metotlar dahil oldukları sınıf adları ile birlikte çağrılabilirler. static olarak tanımlanan bir metot ana programdan ( Main() ) çağrılırken sınıf adını yazmaya gerek yoktur.

Dönüş-tipi : Metot geriye bir değer döndürecekse dönüş tipi geriye dönecek değere uygun veri tipi olarak belirlenir (int, string vb.) Eğer metot geriye bir değer döndürmüyor ise dönüş tipi void olarak belirlenmelidir.

Metot Adı : Metodun isminin belirlendiği kısıdıdır. Değişken isimlerinde uyulması gerek kurallara metota isim verirkende uyulması gereklidir. Metot isminin yaptığı işe uygun olarak verilmesi gerekir.

Parametre Listesi : Eğer metot dışarıdan değer almıyor ise bu kısım boş bırakılır. Metot dışarıdan değer alıyor ise aldıgı her bir değer için uygun veri tipi ve değeri tutacak bir değişken adı verilir. Birden fazla değer gönderilmesi durumunda değerler aralarına virgül (,) eklenerek

Ana programda tanımlanan bir metot aynı sınıf içerisinde static olarak tanımlandığında ana programdan metot adı yazılarak çağrılabilir. Metot adının yanında parantez işaretleri unutulmamalıdır.

[csharp]
static int KareAl(int sayi)
{
int karesi = sayi * sayi;
return karesi;
}
static void Main(string[] args)
{
Console.Write(“Sayı giriniz: “);
int s,sonuc;
s=Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
sonuc = KareAl(s);
Console.WriteLine(“{0} sayısının karesi: {1}”,s,sonuc);
}[/csharp]

Çıktısı
Sayı giriniz: 4
4 sayısının karesi: 16

 

Kaynak: Megep Modülleri

Ahmet Şenlik

Kocaeli Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı okudum DGS ile 2016 yılında Sakarya Üniversitesi Bilgisayar mühendisliğini kazandım. Yazılımla uğraşmayı çok seviyorum bu alanda kendimi daha da geliştirmeyi düşünüyorum. Eğer siz de seviyorsanız bu işi devam edin başlamadıysanız başlayın başaracağınıza inanın. :)

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.