C# Matrisler Ters ve Düz Köşegen Hesaplama

C# Kare Matrislerde Yani İki Boyutlu Dizilerde Ters ve Düz Köşegen Hesaplama

Bu uygulamamızda iki boyutlu dizilerden yani matrislerden bahsedeceğiz.
İki boyutlu diziler matris olarak adlandırılır. İlk boyuta satır, ikinci boyuta sütün denir. Örnek olarak bir aşağıdaki şekilde tanımlanır.

int[,] matris=new int[3,2];
int[,] dizi={{1,2},{3,4},{5,6}};

Dizimizi matris olarak gösterimi şu şekildedir.

dizi[0,0] dizi[0,1]
dizi[1,0] dizi[1,1]
dizi[2,0] dizi[2,1]
   1    2
   3    4
   5    6

 

Aşağıdaki uygulamada 3,3 boyutunda bir kare matrisin ters ve düz köşegenindeki değerler toplamını hesaplamayı göstereceğim.

Ters ve düz köşegene örnek olarak aşağıdaki fotoğrafa bakınız.
matris

Örneğimizde aynı fotoğraftaki gibi seçili alanları topluyor.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace matris { class Program { static void Main(string[] args) { int[,] a; a= new int[3,3]; int i, j; int dk = 0, tk = 0; Console.WriteLine("\n-----www.technoprogram.com-----\n"); Console.WriteLine("9 adet tamsayı girin"); for (i = 0; i < 3; i++) { for (j = 0; j < 3; j++) { a[i, j] = Convert.ToInt32(Console.ReadLine()); if (i == j)//düz köşegen kuralı { dk += a[i, j]; } if (i + j == 2)//buraya 2 yazdık bunu boyutuna göre değiştiriyoruz matris boyutunun 1 eksiğini yazıyoruz.//ters köşegen kuralı { tk += a[i, j]; } } } Console.WriteLine("Düz köşegen Toplamı = {0}\nTers Köşegen Toplamı ={1}", dk, tk); Console.ReadKey(); } } }

ters düz köşegen matris

Ahmet Şenlik

Kocaeli Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı okudum DGS ile 2016 yılında Sakarya Üniversitesi Bilgisayar mühendisliğini kazandım. Yazılımla uğraşmayı çok seviyorum bu alanda kendimi daha da geliştirmeyi düşünüyorum. Eğer siz de seviyorsanız bu işi devam edin başlamadıysanız başlayın başaracağınıza inanın. :)

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.